Założenie skorzystania z rabatu nie wystarczy, aby zmniejszyć daninę
Skonta nie uwzględnia się od razu, w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Staje się ono skuteczne w chwili zrealizowania go przez kontrahenta i dopiero wtedy wpływa na podstawę opodatkowania.
Nadleśnictwo jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą. Spór w sprawie miał związek z zasadami sprzedaży drewna na 2016 r. Wynikało z nich, że bez względu na umowny termin płatności, w przypadku przedpłaty lub zapłaty w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury ma zastosowanie skonto. Nadleśnictwo wystawia obecnie fakturę na całość dostawy, a następnie po uiszczeniu zapłaty przez klienta rozpatruje prawo do skonta. Jeżeli okaże się, że klient spełnił warunek i zapłacił w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury, to podatnik udziela skonta. Operacja jest dokumentowana fakturą korygującą. Nadleśnictwo wystawia fakturę korygującą zgodnie z art. 106 ustawy o VAT in minus, do faktury wcześniej wystawionej na całość dostawy na rzecz danego klienta. Rozwiązanie to jest bardzo uciążliwe i pracochłonne zarówno dla wnioskodawcy, jak i dla kupującego drewno. Ponadto, w związku z tym, że generalnie wszyscy klienci mają prawo do skorzystania ze skonta, generowana jest podwójna liczba faktur.
W celu usprawnienia procesu udzielania skonta nadleśnictwo chciałoby w umowach na sprzedaż drewna określić zasady. W praktyce sprowadzałoby się to do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta